Awokado to niezwykle zdrowy i wszechstronny owoc, dzięki któremu można uzyskać smaczne i pożywne dania. W głównej mierze składa się ze zdrowych tłuszczy, które w takim stężeniu nie występują w żadnym innym produkcie. Dojrzałe awokado to popularny wybór wśród osób, które chcą się zdrowo odżywiać i zmienić swoje nawyki. Jak jednak je przechowywać, by nie traciło swoich wartości?
Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów
Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie
List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób
Przechowywanie awokado
Po zebraniu z drzewa awokado, podobnie jak banany, produkuje etylen, który uruchamia proces dojrzewania. Owoce potrzebują więc kilku dni w pokojowej temperaturze, by nabrały odpowiedniego smaku i konsystencji. Świeżo zbierane awokado powinno być przechowywane w tych warunkach w ciągu trzech do sześciu dni. Dojrzałe awokado rozpoznaje się po tym, że ustępuje delikatnie pod naciskiem, ale nie zapada się pod naporem palca – to oznacza, że jest już stare.
? Ważne!
Jeśli chce się przyspieszyć proces dojrzewania, trzeba umieścić awokado w papierowej torbie, co koncentruje gaz etylenowy. Można dołożyć do niego banany, co potęguje poziom gazu.
Jak przechowywać awokado przekrojone na pół?
Podobnie jak jabłka, awokado szybko się utleniają i stają się brązowe. Chociaż nie czyni to je niejadalnymi, to jest to nieprzyjemne pod względem estetycznym. Aby owoce w czasie nie traciły na atrakcyjności, należy po wyciągnięciu pestki posmarować wewnętrzne strony odrobiną soku z cytryny, a następnie zakryć folią spożywczą i wstawić do lodówki. Kwasowość pomaga zatrzymać utlenianie, a także ogranicza ilość tlenu, która wchodzi w kontakt z miąższem awokado.
Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów
Pobierz aplikację do listy zakupów, która pomoże Ci przygotować niezbędne rzeczy
- Aplikacja pomoże Ci przygotować się do przechowywania awokado
- Oszczędzisz czas na codziennych zakupach
- Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom
Czy awokado można przechowywać w lodówce?
Dopiero w pełni dojrzałe awokado można umieścić w lodówce. Chociaż nie zatrzyma to procesu rozwoju, to znacznie go opóźni. Nie sprawi to jednak, że owoc będzie długo zdatny do spożycia, gdyż już po kilku dniach wilgoć może powodować powstawanie wykwitów pleśni. Jeśli więc posiada się naprawdę spory zapas awokado, to dobrym wyjściem jest zamrożenie go.
Zatem jak przechowywać awokado w zamrażarce? W tym przypadku najlepiej uzbroić się w cierpliwość, bowiem konieczne będzie rozduszenie owoców do konsystencji puree. Spora ilość tłuszczu sprawia, że awokado w postaci plastrów lub całych kawałków nie mrozi się najlepiej – zaczyna się grudkować i rozwarstwiać, co z kolei nie ma miejsca, gdy do zamrażarki wkłada się całą masę. Do pojemnika można dodać łyżkę soku z cytryny na każde dwa awokado, aby zachować świeży, intensywny kolor.
Marynowanie awokado
Najbardziej skomplikowaną opcją przechowywania awokado jest marynowanie. W tym celu w małym rondlu na średnim ogniu należy połączyć ocet (1 szklanka), wodę (1 szklanka), cukier (1/3 szklanki) i sól (1 łyżka stołowa) i doprowadzić do wrzenia, często mieszając. Po rozpuszczeniu składników pozostawić roztwór do ostygnięcia. Po tym czasie należy zalać awokado pokrojone w plastry i ułożone ciasno w słoiku. Można do niego dodać paprykę lub czosnek, w zależności od preferencji. Tak przygotowane słoiki można przechowywać w lodówce nawet do kilku tygodni.
Jak przechowywać awokado - lista zakupów
Copy to clipboardPrzechowywanie w lodówce:
- cytryna,
- folia spożywcza,
- torebki strunowe lub hermetyczny plastikowy pojemnik.
Marynowanie:
- słoik z zamknięciem typu weck,
- ocet,
- sól,
- cukier.