Jak przechowywać suszone grzyby?

Chodzenie po lesie i szukanie grzybów jest jedną z najchętniej praktykowanych czynności zarówno przez osoby starsze, jak i dzieci. Własnoręcznie zebrane smakują o wiele lepiej, a borowiki, kurki czy boczniaki stanowią świetny i aromatyczny dodatek do potraw. Suszone można wykorzystywać nawet przez kilka lat, ale tylko wtedy, gdy zadba się o odpowiednie przechowywanie grzybów.

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie
List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Mrożenie suszonych grzybów

Przeważnie przechowywanie grzybów kojarzy się wyłącznie z ciemną szafką i słoikiem. Jednak w przypadku, kiedy po przyprawy sięga się rzadko, a w kuchni panuje wysoki poziom wilgotności, to nawet najlepiej wysuszone grzyby mogą nie poradzić sobie w takich warunkach. Przy każdorazowym otwieraniu pojemnika zawsze dostanie się do niego mokre powietrze, więc jeśli wody w otoczeniu jest zbyt dużo, to grzyby mogą zacząć gnić, pęcznieć i stać się pożywką dla owadów. Pomóc w tym może magazynowanie grzybów do lodówki.

Przewiń do listy zakupów

Jak przechowywać suszone grzyby w zamrażarce? Należy przełożyć je najpierw do szczelnego zbiornika. Sprawdzają się tutaj dobrze foliowe torebki z systemem wielokrotnego zamykania, małe plastikowe pojemniki z możliwością odprowadzenia powietrza lub słoiki z gumowym zabezpieczeniem przy nakrętkach. Mrożenie suszonych grzybów może odbywać się w szklanych pojemnikach, ponieważ są one pozbawione wody, a co za tym idzie nie zwiększą swojej objętości.

? Wskazówka


Jeśli używa się plastikowych torebek strunowych, to warto upewnić się, że są one przygotowane na mrożenie – posiadają odpowiednią grubość i szczelność.

Często wykorzystywaną opcją, aby mieć lepszą kontrolę nad świeżością grzybów, jest naklejanie na pojemniki karteczek z datą pierwszego dnia mrożenia. Przechowywanie grzybów w takich warunkach jest bowiem optymalne przez rok – po tym czasie należy je albo zużyć, lub wyrzucić.

Oszczędzaj papier! Trzymaj listę zakupów w telefonie.

Jak przechowywać grzyby w temperaturze pokojowej?

Na przechowywania grzybów w kuchni lub spiżarni może zdecydować się każdy, kto często będzie z nich korzystał i ciągłe zaglądanie do zamrażalki mogłoby być dla niego uciążliwe. Jeśli w mieszkaniu panują standardowe warunki, a poziom wilgoci jest odpowiedni – na oknach nie skrapla się woda, na ścianach nie ma plam, to jak najbardziej można zdecydować się na takie rozwiązanie.

? Ważne!


Odpowiednio wysuszone i przechowywane grzyby są w stanie przetrwać w temperaturze pokojowej nawet 3 lata!

jak przechowywać grzyby, mrozić?W czym przechowywać suszone grzyby? Tu również niezbędne będą szczelne pojemniki, jednak przez wzgląd na to, że grzyby różnych gatunków w kontakcie ze światłem słonecznym mogą stracić swój aromat i strukturę, warto wybierać ciemne i grube zbiorniki lub trzymać te przeźroczyste w szafce kuchennej.

Dobrą opcją są zarówno torebki plastikowe jak i pojemniki z pokrywką, jednak najpopularniejszym wyborem wśród grzybomaniaków są słoiki z zamknięciem typu weck. Ich budowa sprawia, że są niezwykle funkcjonalne, dzięki czemu w każdej chwili można sięgnąć po garść suszonych grzybów i dodać je do potraw.

Warto pamiętać o tym, że do każdego pojemnika należy włożyć kilka kulek ziela i liście laurowe, są to bowiem naturalne i bardzo skuteczne środki odstraszające robaki, w tym mole, które lubią lokować się w suchych produktach. Nie trzeba się obawiać – suszone grzyby nie przejdą smakiem ziół.

Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów

Pobierz aplikację do listy zakupów, która pomoże Ci przygotować niezbędne rzeczy

  • Aplikacja pomoże Ci przygotować się do przechowywania suszonych grzybów
  • Oszczędzisz czas na codziennych zakupach
  • Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom

Jak przechowywać suszone grzyby ze sklepu?

Ceny grzybów w sklepach potrafią mieć bardzo wygórowane, dlatego też nie dziwi fakt, że sporo osób decyduje się na większe zakupy przy okazji promocji lub rabatów. W zależności od tego, w jakim opakowaniu są suszone grzyby, tak trzeba z nimi postępować:

  •         Papierowa torebka – grzyby należy przełożyć na suchy ręcznik, pozostawić na kilka godzin, aby były całkowicie wysuszone. Można przyspieszyć ten proces, układając grzyby na blaszce w piekarniku rozgrzanym do 40oC. Warto wykonać te kroki przed przełożeniem grzybów do innego pojemnika, ponieważ papier nie stanowi ochrony przed wilgocią czy drobnoustrojami. Nigdy też nie wiadomo, ile czasu grzyby spędziły na sklepowej półce i wchłaniały wodę z otoczenia.
  •         Plastikowa torba – w przypadku zwykłych torebek, które choć są szczelnie zamknięte, to jednak grzyby w nich mogły poruszać się swobodnie, warto zachować się tak, jak w przypadku papierowych odpowiedników. Przechowywanie grzybów w tej samej folii, w której były trzymane dotychczas, może skutkować pojawieniem się wykwitów lub szkodników. Po oznakowaniu szczelnego pojemnika lepiej przesypać wysuszone grzyby z ich oryginalnego opakowania do czystego i idealnie suchego zbiornika. Jeśli używa się plastikowej torebki z możliwością wielokrotnego zamykania, to można postarać się wycisnąć nadmiar powietrza z jej wnętrza przed zapieczętowaniem.
  •         Próżniowa torebka – jest to najlepsza opcja, w jakiej można kupić suszone grzyby. Jeśli nie ma się zamiaru użyć ich od razu, to takie opakowanie pozwala na przechowywanie grzybów nawet i kilka lat. Jednakże, gdy tylko otworzy się taką torebkę i użyje części grzybów, to trzeba przepakować resztę do hermetycznego pojemnika.

 

Przechowywanie suszonych grzybów – lista zakupów

Copy to clipboard
  • torebki strunowe,
  • plastikowe pojemniki,
  • słoiki z zamknięciem typu weck,
  • liście laurowe,
  • ziele angielskie,
  • papierowa taśma.
facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon