Jak przechowywać jabłka?

Jabłka są najpopularniejszym owocem i chętnie sięgają po nie ludzie na całym świecie. Często są nawet jedynym urozmaiceniem diety, dlatego bardzo ważne jest to, by przechowywanie jabłek odbywało się w prawidłowy sposób. Dzięki temu można nie tylko zadbać o ich smak, ale również walory odżywcze i zdrowotne.

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie
List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Krótkoterminowe przechowywanie jabłek

Jabłka są dodatkiem do wielu potraw, a często same w sobie stanowią przekąskę między posiłkami. Choć przeważnie bardzo szybko znikają ze stołów, to jednak przy zakupie kilku sztuk można spodziewać się, że część jabłek straci na świeżości. Jak więc dbać o owoce, które spożywa się na bieżąco?

Przewiń do listy zakupów
  1.   Unikaj przecinania jabłek

Przechowywanie jabłek najlepiej sprawdza się, gdy magazynuje się owoce w całości. Przecięte na pół lub na mniejsze części szybko stają się brązowe, a ich zewnętrzna skórka zmienia się w pofalowaną, mazistą powłokę. Jeśli więc nie jest się fanem zjadania ogromnych jabłek za jednym razem, to lepiej w sklepie wybrać mniejsze sztuki, a przeciwnym razie warto pamiętać o tricku z sokiem cytrynowym. Ten spowalnia procesy utleniania, dlatego wystarczy delikatnie skropić nim pocięte owoce, by zachowały estetyczny wygląd na dłużej.

Oszczędzaj czas, kupuj tylko to, co potrzebne z listą zakupów.
  1.   Trzymaj jabłka w chłodzie

Jabłka jak najbardziej można przechowywać w lodówce, gdyż nie lubią one wysokich temperatur. Miękkie i soczyste owoce w kilka dni potrafią całkowicie zgnić, jeśli są pozostawione w warunkach pokojowych.

? Ważne!


Mrożenie jabłek w całości nie wpływa dobrze na ich smak i strukturę, dlatego w miarę możliwości należy unikać takiego sposobu przechowywania.

  1.   Nie łącz jabłek

Jabłka nie lubią sąsiadować z innymi owocami. Kiedy ich skórki się stykają, to te miejsca są narażone na szybszy rozwój, a w konsekwencji na niszczenie i pojawienie się pleśni. Warto więc skorzystać chociażby z papieru, by odseparować jabłka od siebie. Dobrze sprawdzają się także specjalne pojemniki lub tacki, które mają wyżłobione miejsca na pojedyncze owoce. Tak ułożone jabłka można z powodzeniem przechowywać w lodówce nawet dwa tygodnie.

Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów

Pobierz aplikację do listy zakupów, która pomoże Ci przygotować niezbędne rzeczy

  • Aplikacja pomoże Ci przygotować się do przechowywania jabłek
  • Oszczędzisz czas na codziennych zakupach
  • Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom

Długoterminowe przechowywanie jabłek

przechowywanie jabłekZ kilkoma jabłkami zawsze można coś zrobić – upiec szarlotkę, dodać je do owsianki czy stworzyć pyszny mus. Co jednak począć z kilkoma kilogramami? Jak przechowywać jabłka, kiedy to nie można użyć ich wszystkich od razu?

  1.   Zabezpiecz przestrzeń między jabłkami

Trzeba upewnić się, że jabłka podczas przechowywania przez dłuższy czas nie będą ściśnięte. Można to zrobić, magazynując je w drewnianych skrzyniach lub w dużych pudełkach i używając słomy, papieru czy kartonu do rozdzielania poszczególnych warstw. Niektórzy decydują się również na zawinięcie każdego jabłka pojedynczo w gazetę, jednak przy ogromnych ilościach jest to naprawdę czasochłonne zadanie. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jeśli używa się tej metody, jest upewnienie się, że nie korzysta się z papieru z kolorowym tuszem. Niektóre atramenty nadal zawierają trujące metale, więc nie mogą mieć kontaktu z żywnością.

  1.   Przenoś jabłka delikatnie

Na jabłkach bardzo szybko powstają plamy, dlatego owoce, które są poobijane, najlepiej przechowywać w lodówce. Warto więc przejrzeć wszystkie owoce, zanim zapakuje się je do jednej skrzynki. Uszkodzona skórka potęguje rozkładanie cukrów, a gdy warstwa ochronna zniknie, wtedy zaczyna się proces powstawania zgnilizny i pleśni, który z łatwością przechodzi nawet na zdrowe owoce.

  1.   Pamiętaj o osuszaniu i chłodzeniu

Jabłka najlepiej radzą sobie w suchym i zimnym środowisku. Dlatego lodówka spisuje się w tym przypadku świetnie, jednak mało kto ma możliwość umieszczenia w niej kilku kilogramów owoców na raz. Warto więc wygospodarować sobie miejsce w mieszkaniu lub w domu, które będzie stwarzało podobne warunki. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie jabłek w piwnicy, jeśli nie panuje w niej wilgoć. W innym razie można przeznaczyć jedną szafkę w kuchni (tę najbardziej oddaloną od piekarnika) właśnie do tego celu i co pewien czas sprawdzać panującą w niej temperaturę i poziom wody.

? Ważne!


Należy wspomnieć, że gdziekolwiek przechowuje się jabłka, nie powinny znajdować się w tym samym miejscu, co ziemniaki. Warzywa te emitują bowiem związki, które przyspieszają rozwój owoców, a tym samym zmniejszają ich świeżość.

  1.   Zrób przetwory z jabłek

Obecnie istnieje wiele opcji konserwacji jabłek – od zrobienia z nich podstaw do innych dań, do marynowania ich w całości. Takie przetwory można przechowywać w lodówce, ale również i w zamrażarce. Dzięki wstępnej obróbce będą się one nadawały do spożycia nawet po kilku miesiącach, co świetnie sprawdza się w przypadku musów.

Soki i kompoty, które zawekuje się w odpowiednim słoiku, także mogą przetrwać bardzo długi czas, szczególnie jeśli będą przechowywane w suchym i ciemnym środowisku. Przy tak wielu rozwiązaniach warto skusić się na zakup większej ilości jabłek z ekologicznych upraw, by móc przez cały rok cieszyć się tymi pysznymi i zdrowymi owocami.

 

Jak przechowywać jabłka – lista zakupów

Copy to clipboard
  • pojemniki plastikowe,
  • tacki kartonowe,
  • papier do pieczenia,
  • szare gazety,
  • słoiki,
  • skrzynki drewniane,
  • woreczki strunowe,
  • torby materiałowe.
facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon