Jak przechowywać jajka?

Przechowywanie jaj zwykle nie sprawia wiele problemów, jednak już podczas przygotowania do świąt lub innych okazji, gdy trzeba użyć ich do większości przepisów, staje się to wyzwaniem. Stare lub zepsuta jajka mogą nie tylko zniwelować plany, ale także przyczynić się do poważnych chorób żołądkowych. Jak przechowywać więc jajka, by utrzymać ich świeżość na dłużej?

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Przechowywanie jajek poza lodówką

Niejednokrotnie w każdym domu może zdarzyć się sytuacja, kiedy to w lodówce nie ma miejsca na schowanie kilku wytłaczanek. Nie musi to jednak oznaczać, że trzeba wszystkie jajka zużyć jednocześnie. Istnieje kilka sposobów, które mogą przedłużyć zdatność do spożycia tych produktów. Można:

  •         dokładnie i starannie posmarować każde jajko wazeliną,
  •         pokryć każde jajko krzemianem sodu (szkło wodne),
  •         gotować każde jajko 10 sekund,
  •         odwracać jajka co dwa lub trzy dni.

przechowywanie jajPierwsze trzy metody w przypadku przechowania jaj w dużych ilościach są czasochłonne, jednak mogą się sprawdzić, gdy planuje się przewozić te produkty. Smarowanie należy wykonywać ostrożnie, ponieważ najmniejsza luka w powłoce pozwoli jajom zgnić. Metody te nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji, a żeby skorzystać z tak przygotowanych jajek, wystarczy umyć je pod bieżącą wodą i wytrzeć ręcznikiem papierowym. Ani wazelina, ani krzemian sodu nie są niebezpieczne dla zdrowia, nawet jeśli mała ich ilość przedostanie się do jedzenia podczas łamania skorupki.

Przewiń do listy zakupów

Obracanie jaj to metoda, która nie wydaje się intuicyjna, a jednak sprawdza się bardzo dobrze, szczególnie wtedy, gdy jest ich wiele, a ich zużycie zajmie od dwóch tygodni do miesiąca. Wszystko, co trzeba zrobić, to zmienić pozycję wytłaczanki co dwa lub trzy dni.

? Ważne!


Niezależnie od wybranej metody przechowywania jajek, trzeba pamiętać o tym, że muszą one znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu. W przeciwnym razie zaczną psuć się o wiele szybciej.

Powodem, dla którego powyższe sposoby działają, jest to, że powstrzymują one przedostawanie się powietrza do półpłynnej skorupy jaja. Kiedy jajko jest absolutnie świeże, jego skorupa jest dobrze pokryta wewnętrznym płynem jajecznym, co blokuje dopływ tlenu. W miarę starzenia powłoka wysycha i staje się bardziej porowata. Wazelina i krzemian sodu dodają hermetyczną barierę na zewnątrz jaja, a 10-sekundowe gotowanie robi to samo, tyle że wewnątrz. Obracanie jaj działa podobnie – utrzymuje wilgotność całej skorupy.

Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów

Pobierz aplikację do listy zakupów, która pomoże Ci przygotować niezbędne rzeczy

  • Aplikacja pomoże Ci przygotować się do przechowywania jajek
  • Oszczędzisz czas na codziennych zakupach
  • Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom

Przechowywanie jajek w lodówce

Lodówka to najlepsze miejsce do przechowywania jaj. Zapewnia idealne warunki i chroni przed światłem słonecznym, więc jeśli tylko jest taka możliwość, to warto z niej korzystać. Jeśli nie nastąpią żadne znaczące różnice w temperaturze, to dobrej jakości jajka mogą wytrzymać w niezmienionym stanie nawet i ponad miesiąc, a jeśli będzie miało się z nimi stać coś złego, to prawdopodobnie wyschną, a nie zgniją.

Aby zapewnić jajkom optymalne warunki, w lodówce powinno być min. 5o°C. Należy też przechowywać je w oryginalnym kartonie na wewnętrznej półce, z dala od innych produktów o silnym zapachu lub ostrości. Temperatura na wewnętrznej półce jest bardziej stała niż temperatura na drzwiach, które często są otwierane i zamykane. Pojemnik chroni jaja przed wychwytywaniem zapachów i smaków z innych produktów, a także zapobiega utracie wilgoci. Surowe jaja, które zostały pozbawione skorupki, należy schłodzić i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Nie kupuj tego czego nie potrzebujesz. Trzymaj się listy zakupów.

W ekstremalnych przypadkach przechowywanie jajek może odbyć się w zamrażalce, jednak znacząco wpływa to na ich ostateczną strukturę i smak. Nie należy jednak umieszczać ich w całości, a rozdzielić białka od żółtek i trzymać w osobnych pojemnikach. Żółtka jaj zagęszczają się po zamrożeniu. Aby zapobiec tworzeniu się żelu, przed zamrożeniem należy dodać do nich 1/8 łyżeczki soli lub 2 łyżeczki cukru na 1/4 szklanki żółtek. Warto zaznaczyć to na etykiecie, którą następnie przyklei się do pojemników. Żółtka z solą nadadzą się do dań wytrawnych, z kolei te z cukrem do deserów.

Jak długo można przechowywać jajka?

W lodówce W zamrażarce Poza lodówką
surowe całe jaja (w skorupkach) 4 do 5 tygodni po zebraniu lub około 3 tygodnie po zakupie niezalecane przy stosowaniu metody z obracaniem do miesiąca
surowe całe jajka (lekko obite) do 2 dni do roku do 5 dni
surowe białka jaj do 4 dni do roku do 2 dni
surowe żółtka jaj do 2 dni do roku do 2 dni
jajka na twardo (w skorupce) do tygodnia niezalecane do 4 dni
jajka na twardo (obrane) do 2 dni niezalecane (białe stają się twarde i wodniste) do 3 dni

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przy przechowywaniu jaj

Podobnie jak wszystkie łatwo psujące się produkty, jaja muszą być traktowane ostrożnie. Warto więc postępować zgodnie z kilkoma zasadami:

  1.      Należy kupować jaja wysokiej jakości od dobrych i uczciwych dostawców;
  2.      Należy przed zakupem sprawdzić, czy skorupki nie są obite;
  3.      Planując dłuższe przechowywanie, jaj nie należy ich myć – posiadają one zewnętrzną naturalną barierę ochronną;
  4.      Przed użyciem jaj np. do ciast należy je najpierw rozbić do miseczki, żeby sprawdzić, czy na pewno nie są zepsute;
  5.      Na surowo można jeść tylko nowo zakupione, świeże jajka.

 

Jak przechowywać jajka – lista zakupów

Copy to clipboard
  • etykiety do oznaczania pojemników,
  • hermetycznie zamykane pudełka,
  • kartonowe lub styropianowe pojemniki na jajka,
  • szkło wodne,
  • wazelina
  • wytłaczanki.
facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon