Jak przechowywać dynię?

Zupa, ciasto, danie główne – dynia sprawdza się w każdej z tych ról znakomicie. W sezonie można ją kupić za naprawdę atrakcyjną cenę, a nawet jej samodzielne uprawianie nie stanowi większego problemu. Jednak jak przechowywać dynię, kiedy ma się jej ogromne ilości i nie jest się w stanie wykorzystać ją w ciągu kilku dni?

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Jak przechowywać dynię, która jest świeżo zebrana?

dynia przechowywaniePrzechowywanie dyni może odbywać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalnych spiżarniach. Warto jednak pamiętać o tym, że preferują ona chłód, a jednocześnie niską wilgotność, więc piwnice nie są najlepszym miejscem do magazynowania tych warzyw. Szczególnie jeśli ktoś zastanawia się na tym, jak przechowywać dynie na zimę, ponieważ zbyt niskie temperatury również im szkodzą.

? Ważne


Dynie i można przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu. Optymalna dla nich temperatura to 15°C i nie mniej niż 10°C.

Przewiń do listy zakupów

W zależności od odmiany i warunków przechowywania, świeżo zebrana dynia w całości może być zdatna do spożycia do czterech miesięcy.

Oto najistotniejsze wskazówki:

  • Dynie muszą być przechowywane w chłodnym miejscu, takim jak garaż.
  • Powinny być trzymane „do góry nogami” (aby łodyga znajdowała się na dole).
  • Nie należy kłaść ich bezpośrednio na podłodze – trzeba podłożyć pod nie kawałek kartonu lub innego izolacyjnego materiału

Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów

Pobierz aplikację do listy zakupów, która pomoże Ci przygotować niezbędne rzeczy

  • Aplikacja pomoże Ci przygotować się do przechowywania dyni
  • Oszczędzisz czas na codziennych zakupach
  • Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom

Jak przechowywać dynię, która jest po obróbce termicznej?

zupa dyniowaPrzygotowując zupę lub ciasto z dyni często wykorzystuje się jedynie jej część, a pozostałe elementy trzyma się w lodówce. I choć jest to dobra strategia, to jednak sprawdza się tylko przez kilka dni – po tym czasie zazwyczaj na warzywie pojawia się nalot i pierwsze plamy pleśni. Dlatego aby nic nie marnować, warto jest od razu zająć się całą dynią, a niewykorzystane części po prostu zamrozić.

Pierwszym krokiem jest tu umycie dyni i pokrojenie jej na kawałki wystarczająco małe, aby zmieściły się w piekarniku. Większość dyń, które ważą mniej niż 2 kilogramy, można po prostu przeciąć na pół, ale przy bardziej rosłych dyniach najlepiej pokroić je na kilka części.

Twardość skórki różni się w zależności od odmiany, a niektóre najlepiej rozbić uderzając w nie ciężkim tasakiem. Gdy dynia zostanie pocięta na dwa lub więcej kawałków, należy użyć łyżki, by wydrążyć z niej nasiona.

? Ważne


Nasiona dyni stanowią świetną przekąskę i są nośnikiem wielu cennych wartości odżywczych, dlatego nigdy nie należy ich wyrzucać!

Tak przygotowane części trzeba opłukać i ugotować lub upiec wedle uznania. Można już na tym etapie zastosować zioła i przyprawy. Warto pamiętać o tym, że podczas pieczenia dynia maksymalizuje swój smak, więc gdy trochę zmięknie można ją zblendować – będzie wtedy stanowiła bazę do wielu innych dań.

Nie kupuj tego czego nie potrzebujesz. Trzymaj się listy zakupów.

Większość przepisów wymaga puree z dyni, które łatwo przechowuje się w zamrażarce. Masę można przełożyć zarówno do plastikowych pojemników, jak również do woreczków, torebek strunowych czy nawet do foremek na muffiny. Ta ostatnia opcja świetnie się sprawdza, jeśli chce się później z puree zrobić babeczki. Formę wystarczy przykryć folią spożywczą, aby inne zapachy z zamrażarki nie przechodziły do masy. Przechowywanie dyni w takich warunkach może trwać nawet 3-4 miesiące.

Jak przechowywać nasiona dyni?

Nasiona wszystkich odmian dyni są jadalne i nawet jeśli nie chce się ich spożywać, to mogą stanowić gratkę dla ptaków. Najważniejsze w suszeniu nasion dyni jest ręczna obróbka śluzowatych błon w celu usunięcia większych kawałków miąższu dyniowego. Należy w tym celu zakryć je letnią wodą i wymieszać, przepuścić przez sito i powtórzyć ten cykl kilka razy. Nie trzeba przejmować się małymi kawałkami dyni, które przylegają do nasion – w procesie suszenia odpadną samoistnie.

Czyste nasiona należy następnie przełożyć na dużą blachę do pieczenia wyłożoną papierem, a następnie suszyć w piekarniku przez ok. 2 godziny w temperaturze maksymalnie 50 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak to, aby urządzenie miało funkcję termoobiegu, gdyż w przeciwnym wypadku nasiona się upieką, a nie ususzą.

 

Jak przechowywać dynię – lista zakupów

Copy to clipboard
  • gruby karton,
  • foremki do muffinek,
  • papier do pieczenia,
  • plastikowe pojemniki,
  • tektura,
  • torby plastikowe,
  • woreczki strunowe.

 

facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon