Jak przechowywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to świetny dodatek do sałatek i dressingów. Wykorzystuje sie go, także do marynowania i zmiękczania mięs. Fermentowano go już 5 tysięcy lat p.n.e. i był ceniony przez egipcjan, babilończyków, chińczyków i rzymian za swoje właściwości zdrowotne. Stosowano go jako środek pobudzający krążenie oraz wspomagający odporność w przeziębieniu. Sam Hipokrates przepisywał go swoim pacjentom. Ale jak przechowywać ocet jabłkowy, aby zachował swój smak oraz właściwości i mógł nam służyć równie dobrze i długo jak starożytnym?

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Gdzie przechowywać ocet jabłkowy? 

To jak długo świeży będzie ocet jabłkowy zależy w dużym stopniu od tego w jakich warunkach będzie on przechowywany.  Podczas produkcji octu wykorzystuje się długotrwałe leżakowanie jabłek w wodzie z miodem w ciepłym i ciemnym miejscu. Gotowy ocet powinno się trzymać w podobnych warunkach. Różnica polega na tym, że ciepło, które wcześniej było potrzebne w procesie fermentacji teraz zadziała na niekorzyść powodując szybszą utratę naturalnych własności octu. 

Dobrym miejscem będzie szafka kuchenna, spiżarnia lub zacieniony kąt na blacie. Ocet jest wrażliwy na ciepło, należy więc unikać stawiania go w pobliżu kuchenek oraz ciepłej strony lodówki. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej i lekkim chłodzie. Wiele osób stawia go w lodówce myśląc, że przedłuży to jego “żywotność”, jednak nie jest to konieczne. Ocet pozostawiony w odpowiednich warunkach naturalnie broni się przed zepsuciem dzięki swojej kwasowości, która chroni go przed rozwojem bakterii. Dodatkowo można włożyć go w papierową torbę, aby ograniczyć ilość dochodzącego do niego światła.

Przewiń do listy zakupów

Jak przechowywać ocet jabłkowy po otwarciu?

Dokładnie tak samo jak ocet nieotwarty. Tak, dokładnie, otwarcie octu nie sprawi, że szybciej utraci on świeżość. Co nie znaczy też, że nie trzeba pamiętać o zamknięciu go po każdym użyciu. Jego zapach może ściągnąć owady. Jeżeli więc nie ma to być zmyślna pułapka na robaki, zakrętka zawsze powinna być gdzieś pod ręką. 

Podczas przechowywania ocet może zmętnieć co nie znaczy wcale, że się zepsuł. Jest to naturalny proces wynikający z obecności włókien w occie. Jeżeli jednak jest to niepożądane to można się go łatwo pozbyć przefiltrowując ocet przez np.: filtr do kawy. 

Prócz tego data ważności na occie nie jest wyznacznikiem tego kiedy ocet się zepsuje, a tego jak długo trzyma on swoją najwyższą jakość. Ocet jabłkowy właściwości potrafi zachować nawet do 5 lat po terminie!

Ważne! Należy pamiętać by nie rozcieńczać octu. Osłabia to jego naturalną kwaśność przez co daje bakteriom możliwość rozwoju. Jeżeli jednak musisz to zrobić przechowuj rozcieńczony ocet w lodówce. To pozwoli na dłużej zachować jego świeżość. 

Teraz kiedy, któryś ze znajomych nie będzie wiedział jak przechowywać ocet jabłkowy, możesz mu powiedzieć co powinien zrobić by posłużył mu jak najdłużej! 

Pobierz najwyżej ocenianą aplikację do tworzenia list zakupów

Pobierz aplikacje do listy zakupów, aby Twój ocet był jak najdłużej świeży

  • Aplikacja pomoże Ci zapamiętać o zakupie rzeczy niezbędnych do utrzymania świeżości octu
  • Z nią oszczędzisz czas na codziennych zakupach
  • Proste współdzielenie umożliwi wysyłanie listy innym osobom

Ocet jabłkowy – właściwości:

Dobroczynne właściwości octu jabłkowego znane od pokoleń zostały potwierdzone, także współcześnie w badaniach. Więc skoro już wiadomo jak przechowywać ocet jabłkowy to do czego innego może być wykorzystany niż jako dodatek do sałatki? Możliwości jest naprawdę wiele, a oto kilka najciekawszych z nich:

  • Ma właściwości bakteriobójcze,
  • Obniża poziom cukru we krwi,
  • Pomaga schudnąć,
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wspiera pracę serca,
  • Pozytywnie wpływa na kondycję włosów,

Ocet jabłkowy właściwości zawdzięcza tzw. “matce” jest to zbudowany z celulozy i bakterii kwasu octowego delikatny film pływający na powierzchni fermentującego octu. Jego a może raczej jej zadaniem jest przemiana alkoholu w ocet jabłkowy. Jednakże ogromnym wyzwaniem jest odróżnić faktyczną “matkę” od zwykłego wykwitu pleśni.

Efekty przedawkowania octu jabłkowego:

Jak wszystko w przyrodzie tak i w tym przypadku dawka czyni truciznę. Jeżeli stosujemy ocet do zbyt wielu rzeczy potrafi on być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Oto kilka sygnałów, które pomagają rozpoznać to że stosujemy go za dużo:

  • Problemy gastronomiczne,
  • Zwiększona wrażliwość zębów,
  • Brak siły / wiotkie mięśnie,
  • Zaczerwienienie i pieczenie na skórze,

Jeżeli którykolwiek z symptomów ujawni się trzeba natychmiast zaprzestać stosowania octu. Jest on substancją naturalną, ale też bardzo kwaśną co może prowadzić do poważnych problemów natury medycznej. 

Jak poznać, że ocet się zepsuł? 

Pozostawienie go na słońcu może spowodować zepsucie się co poznamy po zapachu, smaku lub zmianie konsystencji. Dla przykładu, zepsuty ocet nie pachnie kwaśno ani octowo.

Jeżeli ocet zmienił kolor to może to świadczyć o pogorszeniu się jego jakości. Jeżeli podczas odkręcania korka usłyszysz uciekający gaz, to także nie jest dobry znak. 

Zepsucie się octu można poznać także po smaku, jeżeli stał się dużo słabszy bądź w drugą stronę, stał się bardzo kwaśny to również jest to sygnał, że trzeba go wyrzucić. 

Jeżeli rozcieńczony ocet nie został schowany do lodówki na jego powierzchni może pojawić się pleśń. Jest to kolejna oznaka, że stracił on swoje walory i należy go wyrzucić.

Jak przechowywać ocet jabłkowy - lista zakupów

Copy to clipboard

 

  • szklana buteleczka,
  • karafka,
  • korek,
  • papierowa torba,
 

facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon