Czym zastąpić cukier waniliowy?

Przygotowując ciasta i desery często można natknąć się na składnik, jakim jest cukier waniliowy. Ma on niepowtarzalny aromat i potrafi sprawić, że nawet najprostsze wypieki smakują tak, jakby były stworzone przez najlepszego szefa kuchni. Jest to jednak dość drogi i luksusowy produkt, więc niekiedy może go po prostu zabraknąć. Czym zastąpić cukier waniliowy, kiedy nie ma się pod ręką?

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Czym jest cukier waniliowy?

Wbrew pozorom cukier waniliowy nie jest znany na całym świecie. Okazuje się, że jest to niezwykle powszechny składnik do wypieków tylko w Europie, szczególnie w takich krajach jak Niemcy, Polska i Węgry. Jednak znalezienie tego produktu w Stanach Zjednoczonych lub innych krajach pozaeuropejskich może być znacznie trudniejsze, a niekiedy nawet niewykonalne. Tam zazwyczaj sięga się po waniliowy ekstrakt, który swoją konsystencją przypomina miód lub syrop z agawy.

? Ważne!


Warto pamiętać o tym, że dostępny w każdym sklepie cukier wanilinowy nie jest cukrem waniliowym! W tym pierwszym stosuje się syntetyczną wanilinę, która ma znacznie słabszy aromat od swojego pierwowzoru.

Cukier waniliowy powstaje przez długą styczność słodzika z prawdziwą wanilią. Mogą być to całe części lub tylko nasiona. To wyjaśnia zagadkę, dlaczego w niektórych cukrach znajdują się drobinki, a w innych nie, chociaż smak mają bardzo podobny. Trzeba podkreślić fakt, że wysokiej jakości produkt z tej kategorii jest drogi, gdyż wykorzystuje się w nim naturalne składniki, a proces powstawania jest stosunkowo długi. Czym zastąpić cukier waniliowy, by nie nadwyrężać portfela i otrzymać unikalny aromat? Czy można przygotować go w domu? Na szczęście odpowiedź brzmi – tak!

Przewiń do listy zakupów

Przepis na domowy cukier waniliowy

Tworzenie własnego cukru waniliowego jest dość prostym procesem – wystarczy do tego słoik ze szczelnym zamknięciem, biały cukier i wanilia. Najtrudniejsze jest to, by znaleźć i kupić laski wanilii, które się do tego nadają. Muszą być one odpowiednie suche, by nie powodować przyspieszonej krystalizacji cukru, a jednocześnie na tyle świeże, by oddały swój aromat.

Po dobraniu odpowiednich składników należy:

  • przesypać cukier do słoika,
  • przeciąć wanilię,
  • delikatnie za pomocą łyżki lub noża zebrać nasiona,
  • przełożyć zarówno nasiona, jak i przeciętą laskę do słoika,
  • potrząsnąć zawartością, by składniki mogły się wymieszać.

Teraz potrzeba trochę czasu, by zwykły biały cukier zmienił się w cukier waniliowy. Słoik należy przechowywać w suchym, ciemnym miejscu co najmniej przez tydzień, jednak im dłużej pozostanie w zamknięciu, tym mocniejszy będzie mieć smak. Optymalny okres na przedostanie się aromatu to około cztery tygodnie. Nic złego się nie wydarzy, jeśli użyje się cukru wcześniej, jednak warto dać mu trochę czasu, by cieszyć się naprawdę wyjątkowym dodatkiem, z którym każde ciasta i desery będą smakować wspaniale.

Pobierz darmową aplikację Listonic na Twój smartphone

  • Proste współdzielenie umożliwia wysyłanie list zakupów innym osobom
  • Synchronizacja sprawi, że będziesz na bieżąco ze wszystkimi zmianami
  • Otrzymasz powiadomienie, gdy ktoś wyśle Ci listę lub doda nowe produkty

Domowy cukier waniliowy – okres trwałości

Własnoręczne rozwiązania są zawsze odpowiedzią na pytanie, czym zastąpić cukier waniliowy. Jednak czy w przypadku domowego wyrobu okres przydatności jest taki sam, jak w profesjonalnie tworzonych artykułach spożywczych? Ani cukier, ani wanilia nie zawierają składników, które mogą zacząć gnić, więc jeśli nic innego nie wkradnie się do słoika, to taki produkt może mieć praktycznie nieskończony okres trwałości. Jednak cukier waniliowy może twardnieć i stracić swój smak po około dwóch latach, więc jest to najlepszy moment na to, aby go wymienić.

Nie kupuj tego czego nie potrzebujesz. Trzymaj się listy zakupów.

Czym zastąpić cukier waniliowy w wypiekach?

czym zastąpić cukier w wypiekachCukier waniliowy to nie tylko słodycz, a przede wszystkim wyjątkowy smak. Ciężko go odwzorować innymi specyfikami, jednak najbliższe pierwowzorowi są ekstrakty. Te, podobnie jak w przypadku cukru, mogą być zarówno wysokiej jakości, jak i składać się wyłącznie ze sztucznych aromatów. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ często ich cena jest bardzo podobna, a producenci liczą na to, że konsumenci nie będą przyglądać się etykietom.

W większości przepisów można swobodnie zastąpić ekstrakt waniliowy i cukier waniliowy. Wystarczy zapamiętać, że odpowiednie proporcje to 1:1 (w przypadku kupnych produktów) lub 1:1,5 (w przypadku samodzielnie przygotowanego cukru waniliowego).

A co z niesławnym cukrem wanilinowym, który tylko podszywa się pod waniliowy? W przypadku, kiedy nie można czekać dwóch tygodni na to, aż cukier biały przejdzie aromatem, a znalezienie prawdziwego cukru waniliowego w sklepach jest niemożliwe, to i tak lepiej po prostu zmodyfikować przepis lub upiec inne ciasto.

Wanilina jest składnikiem prawdziwej wanilii, ale stanowi w niej jedynie niewiele ponad 1%. Po wyekstrahowaniu ta wartość jest jeszcze mniejsza, a to oznacza, że jest prawie niewykonalne stworzenie cukru wanilinowego tylko na bazie naturalnych składników. Nie byłoby to większym problemem, gdyby nie fakt, że syntetyczna wanilina uznawana jest za zawiązek niebezpieczny dla zdrowia. U osób nadwrażliwych powoduje objawy alergiczne, w tym podrażniania skóry czy egzemę.

Czym zastąpić cukier waniliowy – lista zakupów:

Copy to clipboard
  • biały cukier,
  • ekstrakt waniliowy,
  • laska wanilii,
  • pojemnik ze szczelną pokrywką.

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon