Czym zastąpić kardamon?

Kardamon nazywany jest królową przypraw i nic dziwnego, ma bowiem bardzo szerokie zastosowanie. Największą sławą cieszy się w kulinariach, ale posiada również właściwości lecznicze, a nawet kosmetyczne. Pochodzi z Indii, ale w dużych ilościach spotkać go można na całym Dalekim Wschodzie. Wyróżnia się trzy gatunki kardamonu: zielony, biały i czarny. Najbardziej popularny jest zielony, o słodkawo-pikantnym smaku. W kuchni jest kulinarnym wirtuozem, doprawi herbatę, kawę, połączy smaki w daniach mięsnych, rybnych czy w zupie, popularne jest również jego zastosowanie do deserów. 

Najwyżej Oceniana Aplikacja Do Listy Zakupów

Natychmiastowe Tworzenie I Udostępnianie List Zakupów W Prosty I Szybki Sposób

 

Istnieją jednak powody, dla których warto znać sposoby na to, czym zastąpić kardamon.

Właściwości kardamonu

Kardamon ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest dobroczynny wpływ na układ pokarmowy; łagodzi ból brzucha, zaparcia czy biegunki, a niejadkom pobudza apetyt.
Ponadto, wzmacnia odporność, ułatwia uporanie się z katarem. Co ciekawe, już w starożytności znany był ze swych właściwości. W Chinach leczono nim dolegliwości żołądkowe, zaś w Egipcie czyszczono zęby.
Właściwości kardamonu

Dlaczego warto wiedzieć, czym zastąpić kardamon?

– Uczulenia

Niektóre osoby reagują na tę przyprawę uczuleniem. Szczególnie w okresie bożonarodzeniowym można zaobserwować objawy, bowiem wówczas kardamon jest najchętniej stosowany. Zaliczają się do nich swędzenie, problemy skórne, obrzęk gardła. Ponadto, działa pobudzająco, dlatego należy go spożywać szczególnie ostrożnie przy zażywaniu m.in. antydepresantów.

– Cena

Kardamon jest drugą po szafranie najdroższą przyprawą świata. Dla przykładu za 10 g całych ziaren zapłacimy około 4 zł. Co więcej, 5 strąków kardamonu to odpowiednik zaledwie jednej łyżeczki mielonego. To sprawia, że czasem warto te drogocenne ziarenka oszczędzić i poszukać zamiennika.

– Smak

Kardamon ma bardzo specyficzny smak, słodkawo-pikantny, a zarazem ciepły, lekko kamforowy i cytrynowy. Nie każdemu odpowiadają tak wyraziste i intensywne przyprawy. Pojawia się jednak w wielu przepisach nie bez przyczyny, odpowiada bowiem za dodatkowy aromat i podkręcenie smaku. Można go uzyskać, stosując inne przyprawy. I choć efekt będzie nieco inny, to uda się odszukać kardamonową nutę.

Pobierz darmową aplikację Listonic na Twój smartphone

  • Proste współdzielenie umożliwia wysyłanie list zakupów innym osobom
  • Synchronizacja sprawi, że będziesz na bieżąco ze wszystkimi zmianami
  • Otrzymasz powiadomienie, gdy ktoś wyśle Ci listę lub doda nowe produkty

Kardamon – czym go zastąpić?

Imbir

Kardamon należy do rodziny imbirowatych, a zatem imbir zdaje się być mu najbliższy. Jest ostry w smaku, cierpki, odrobinę słodki. Podobnie jak kardamon świetnie sprawdza się jako przyprawa do herbaty lub sam może stanowić podstawę przyrządzonej samemu herbatki. Wystarczy zalać plastry imbiru wrzątkiem, dodać cytrynę, miód i  rozgrzewający, pełen smaku napój gotowy. Imbir słynie ze swych właściwości prozdrowotnych. Stosowany jest przy przeziębieniach, bólach brzucha oraz wspomaga proces trawienia. Brzmi znajomo?

Oszczędzaj czas, kupuj tylko to, co potrzebne z listą zakupów.


Cynamon

Jeśli chodzi o smak, to cynamon odpowiada kardamonowi prawdopodobnie najbardziej. Definiuje się go jako słodkawo-korzenny, lekko cytrusowy, ale też odrobinę piekący, ciepły, aromatyczny. Zastosowanie ma niemal identyczne. Najbardziej kojarzony jest jako dodatek do ciasteczek, szarlotki, ale również jako przyprawa do herbaty, czy kawy. Poza kulinarnym podobieństwem, cynamon dzieli z kardamonem właściwości lecznicze. Obie przyprawy są wskazane na problemy trawienne, przeziębienia, a nawet jako środek pomagający utrzymać higienę jamy ustnej.

Gałka muszkatołowa

To kolejna przyprawa o korzennym zapachu i silnym aromacie. W smaku jest orzechowa, słodko-gorzka i ciepła. Ma bardzo szerokie zastosowanie, ale jako zamiennik kardamonu sprawdzi się szczególnie w ciastach, grzanym piwie czy winie, ale również niektórych daniach mięsnych, na przykład w bigosie. Ponadto, podobnie jak wyżej wymienione przyprawy gałka muszkatołowa korzystnie wpływa na układ trawienny oraz ma działanie przeciwzapalne.

Tym, co łączy wszystkie te przyprawy jest również to, że każda z nich została uznana za afrodyzjak. Aby uzyskać smak i aromat najbardziej zbliżony do kardamonu należy połączyć je w równych proporcjach. Eksplozja smaków i uczucia gwarantowana. Kto ma ochotę zabawić się w czarownicę?

facebook-icon twitter-icon youtube-icon menu-icon send-icon copy-icon